חברת Nuage Networks, מיזם מבית ספקית פתרונות התקשורת אלקטל-לוסנט, מודיעה על השקת פיתרון מבוסס קוד-פתוח, "פלטפורמת שירותים וירטואלית" - Virtualized Services Platform -  VSP, המיועד לרשתות הכוללות מרכזי נתונים (Data Centers)MichelCombes6413 ומאפשר למפעילי רשתות אלו להתגבר על המגבלות המונעות אימוץ מהיר יותר של שירותי ענן. באמצעות פלטפורמה מבוססת תוכנה בלבד מתבצעת אוטומציה של רשת מרכז הנתונים כולה, יוצרת "פלחים" מאובטחים של שירותים עבור כל לקוח בנפרד, ומצמצמת את משך זמן האספקה (Provisioning) מימים לדקות.

ה-VSP מיועד להטמעה בחברות הפועלות במגוון ענפים - בהם תקשורת, בריאות, פיננסים, חברות תשתית, שירותי אינטרנט ועוד. מספר חברות כבר בוחנות את הפלטפורמה של Nuage Networks, בהן ספקית התקשורת הצרפתית SFR, מפעילת התקשורת הקנדית Telus, המרכז הרפואי באוניברסיטת פיטסבורג (UPMC) וספקית שירותי הענן הבריטית Exponential-e. הפלטפורמה תחל להיות משווקת בישראל בידי אלקטל-לוסנט החל מאמצע 2013.

צרכנים ועסקים מאמצים את שירותי האחסון ומחשוב הענן, אך בעוד מרכזי הנתונים מאובזרים היטב מנקודת מבט אנשי ה-IT – כך שמפעילי מרכזי הנתונים הללו יכולים להוסיף ולשנות שרתים וירטואליים ושטחי אחסון כמעט בהרף עין על מנת לשרת את לקוחותיהם – הרשת עצמה אינה עומדת בדרישות. חיבורי הרשת מציעים רוחב פס בהיקף גדול, אך אינם גמישים מספיק על מנת לאפשר למפעילי הרשתות לעשות שימוש יעיל יותר ברוחב הפס. אספקת שירותי רשת עדיין מצריכה תכנון טכני מדוקדק, הגדרה ידנית ומערכות ותהליכים מסובכים המיועדים לחבר את הלקוחות למשאבי המחשוב והאחסון שלהם. הפיכת הרשת לרשת מבוססת-תוכנה (Software Defined Network) פותרת בעיה זו, וחברת המחקר IDC צופה כי שוק ה-SDN העולמי יגדל מ-360 מיליון דולר השנה ל-3.7 מיליארד דולר ב-2016.

חברות SDN פונות לשוק בדרכים שונות - הדור הראשון של חברות אלה פתר חלק מהבעיה, אך פלטפורמת השירותים הווירטואלית של Nuage Networks מציעה פיתרון מלא, המאפשר לגדול יחד עם מרכז הנתונים ולשרת אלפי לקוחות, כאשר כל אחד מהם משרת אלפי משתמשים. פיתרון שכזה מתאים לספקי עננים ציבוריים, עננים פרטיים ועננים היברידיים, חברות אחסון אתרים וספקי תקשורת.

ה-VSP הינו פיתרון תוכנה בלבד, הפועל בהרמוניה עם סביבות ענן של OpenStack, CloudStack ו-VMware, ועם כל מתגי מרכזי הנתונים. על פי מחקרים שבוצעו ב-Bell Labs, השימוש ב-VSP שיפר בעד 40% את השימוש ברשת ויעילותה, ויעילות השרתים עצמה משתפרת תודות להסרת החסמים ברשת. ה-VSP מבוסס על תוכנת ה-Service Router Operating System של אלקטל-לוסנט, והפלטפורמה של Nuage Networks פועלת בשיתוף פעולה עם יכולות האבטחה והווירטואליזציה של החברות Citrix, F5, HP ו-Palo Alto Networks.

מנכ"ל אלקטל-לוסנט, מישל קומבס, ציין כי "אסטרטגיית הרשת-מבוססת-תוכנה (SDN) של אלקטל-לוסנט, יחד עם מוצרי Nuage Networks שהוכרזו כעת, מתווספים לכלי הענן שאנו מספקים כדוגמת מערכת ניהול הענן לחברות תקשורת, ה-CloudBand. אנו ממוצבים היטב על מנת לסייע לחברות תקשורת וספקי שירותי ענן לבנות תשתית ושירותי ענן בהיקף נרחב, ובכך לפתח נתיבי הכנסות חדשים – עבורם ועבורנו".

מערכת ה-CloudBand הינה פלטפורמה לשירותי ענן המיועדת לספקי תקשורת. המערכת מחברת בין הכוח והגמישות של מחשוב הענן מעולם הארגונים, עם ביצועים, אמינות, ואבטחה של רשתות תקשורת הנדרשות לתמוך במספר עצום של משתמשים. בנוסף, המערכת מאפשרת למפעילי התקשורת להציע ללקוחותיהם מגוון חדש של שירותים מבוססי ענן, תוך הבטחת איכות השירות וביצועי רשת. ה-CloudBand פותח ומנוהל בישראל בידי צוות בראשות דור סקולר, סגן נשיא ומנהל פעילות חטיבת CloudBand באלקטל-לוסנט.

Nuage Networks – בצרפתית "ענן" הוא סטארט-אפ הנתמך בידי חטיבת ה-IP של אלקטל-לוסנט, המספק פתרונות לאספקת שירותים בעלי צורך משתנה (scalability) על גבי רשתות מבוססות תוכנה, תוך אבטחת שירות הנדרשת מספקי תקשורת. מנכ"ל החברה, המצויה בעמק הסיליקון בארה"ב, הוא סוניל קנדקר (Sunil Khandekar). אתר החברה: www.nuagenetworks.net 

אלקטל-לוסנט היא יצרנית מובילה של ציוד תקשורת ורשתות, ומספקת שירותים לעולמות אלו. החברה מחזיקה בפעילות Bell Labs, אחד ממרכזי המחקר המוכרים בעולם, האחראי על פריצות דרך טכנולוגיות שעיצבו את תעשיית התקשורת העולמית. לחברה לקוחות ביותר מ-130 מדינות, והכנסותיה בשנת 2012 הסתכמו ביותר מ-14 מיליארד אירו. מטה החברה ממוקם בפריז, צרפת.  אלקטל-לוסנט ישראל ממוקמת במתחם עתיר ידע כפר סבא ומפעילה מרכז שיווק, מכירות ותמיכה, ולצידו מספר מרכזי פיתוח, העוסקים במולטימדיה ופתרונות ענן. מנכ"ל אלקטל-לוסנט ישראל הינו חיים טייכהולץ.