אילן בן דב ניצח את שאול אלוביץ' מיורוקום במרוץ לרכישת חברת פרטנר. חברת האצ'יסון הודיעה הבוקר לבורסה בהונג קונג כי חברת בת בבעלותה חתמה הסכם עקרונות עם חברת סקיילקס (Skailex) הישראלית למכירת האחזקות בפרטנר

סקיילקס, הרשומה למסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב ונמצאת בשליטתו של אילן בן דב, חתמה על הסכם לרכישת אחזקה של 51.3 אחוז ממניות חברת פרטנר, המוחזקות על ידי האצ'יסון. התמורה עבור המכירה היא 1.381 מיליארד דולר (5.291 מיליארד שקל), אשר משקף שווי של 17.50 דולר (67.025 שקל) למניה.

 

העסקה מורכבת מתשלום במזומן של 1.081 מיליארד דולר ומימון של האצ'יסון בגובה של 300 מיליון דולר. החתימה הסופית על עסקה צפויה להסתיים במהלך הרבעון הרביעי של שנת 2009 בכפוף לאישורים של גורמי הרגולציה בישראל, בהם משרד התקשורת והממונה על ההגבלים העסקיים ושל בעלי המניות של האצ'יסון. חברת סקיילקס מסרה במקביל לחברת האצ'יסון הודעה לבורסה לניירות ערך בתל אביב.

 

 

בהודעה לעיתונות מסר קנינג פוק (Canning Fok), יו"ר חברת האצ'יסון טלקום: "העסקה משקפת את הערך המשמעותי שיצרנו בישראל. אנו גאים להיות חלק מבנייתה של פרטנר כחברה מכובדת ובעלת ערך ואנו סבורים שזה הזמן הנכון לממש את הרווח מההשקעה שלנו לטובת החברה ובעלי המניות שלה. אני מודה להנהלה ולכל צוות העובדים בפרטנר עבור המסירות והעבודה הקשה לאורך הדרך".

 

האצ'יסון מתכננת בהמשך באסטרטגיה של מפעילת סלולר מובילה בשווקים מתפתחים תוך מיקוד על פיתוח הפעילות במפעילים הקיימים באינדונזיה, ויאטנם וסרי לנקה.


דוד אבנר מנכ"ל פרטנר הודה לקבוצת האציסון על שנים של עשייה משותפת, על תמיכתם ומעורבותם המפרה והבונה שתרמו רבות להישגים  יוצאי הדופן של חברת פרטנר בשוק התקשורת בפרט ובמשק הישראלי ככלל. דוד אבנר בירך את אילן בן דב העומד בראש קבוצת סקיילקס קורפוריישן לרגל חתימה על הסכם רכישת מניות פרטנר ואמר כי "אני סמוך ובטוח כי הנכסים שבנינו במהלך העשור האחרון ובראשם ההון האנושי , התרבות הארגונית הייחודית לפרטנר  והמובילות בשירות ובמותג ימשיכו להוות  קרקע פורייה להמשך הצמיחה והשגשוג בשנים הבאות".


 

אחד מעסקיה המרכזיים של חברת סקיילקס בישראל הוא זיכיון של חברת המכשירים הסלולריים סמסונג, המוחזק באמצעות חברת Sany תקשורת. השבוע הודיעה סקיילקס לבורסה כי ההסכם עם סמסונג הוארך בשנה נוספת. גורם בכיר בתחום הסלולר בישראל העריך בעקבות חתימת העסקה שלאחזקה זו לא תהיה משמעות רבה על החברות המתחרות לאורנג', כיוון שנתח השוק של סמסונג אצל החברות לא גבוה מאוד. אותו הגורם העריך כי במידה ובחברת אורנג' היה זוכה שאול אלוביץ, יבואן מכשירי נוקיה, המצב מבחינת החברות היה שונה, אבל בכל מקרה החברות יבחנו את התנהלות סמסונג מול אורנג' ומול המפעילות האחרות בהמשך.

 

בעקבות העסקה פרסמה כלל פיננסים התייחסות והעלאת המלצה למניית פרטנר. צחי אברהם, אנליסט כלל פיננסים ברוקראז' מסר כי גם אחרי שיחת הועידה והכנס הדו"ח נשאר "משעמם".  הרווח התפעולי הפתיע כביכול לטובה אבל התזרים היה מתחת לציפיות שלנו ופרטנר מתומחרת במכפיל של 13 על התזרים.

לדברי אברהם: "החדשות הגדולות מצויות מחוץ לדוחות עצמם בדמות בעל השליטה החדש, אילן בן דב, שזכה במחיר שלא מעורר השראה גדולה במיוחד (67 שקל), אבל מינוף החברה שצפוי עתה תורם במעט לשווי הכולל של החברה. אנחנו מעלים את ההמלצה מתשואת חסר במחיר 69 שקל לתשואת שוק במחיר 72 שקל על שינוי חיובי שצפוי במבנה ההון של החברה".

בתמונה: אילן בן דב צילום: שחר אהרוני