שאול אלוביץ, בעל השליטה ב-012 סמייל ו-Yes הדהים השבוע את שוק הטלקום הישראלי, כאשר הודיע על עסקת ענק במסגרתה ירכוש את מניותיהם של חיים סבן, קרן אייפקס ומורי ארקין בחברת בזק

היקף העסקה כששה וחצי מיליארד שקל שתמורתם יקבל אלוביץ כשלושים אחוז בקבוצת בזק, המחזיקה בחברת בזק, בזק בינלאומי, פלאפון, Yes וחברות נוספות.


 
שר התקשורת משה כחלון התייחס לעסקת רכישת בזק וציין כי העסקאות האחרונות בשוק התקשורת מעידות על האמון שרוחשים המשקיעים הישראלים לשוק התקשורת הישראלי, וכמובן על חוסנו וגודלו של השוק, במיוחד בשנה של משבר כלכלי עולמי עמוק.משרד התקשורת רואה בעסקת הרכישה מהלך בעל השלכות מרחיקות לכת, לא רק בטווח המיידי, אלא גם בהשלכות המשנה שלה, אשר ישפיעו על כל מרכיבי שוק התקשורת.

העסקה עדיין לא הובאה לאישורנו, אך ישנה חשיבות עליונה לראות את המתווה הסופי של העסקה ואת תוכניות הבעלים, וכבר כעת אנו נותנים את הדעת על נושאים אלה, ועל השלכותיהם. כשתגיע לשולחני ההודעה על סיכום הרכישה המשרד יבחן את כל היבטיה כדי להגן על הצרכן הישראלי ועל החברות הפועלות בשוק הישראלי.  נקפיד על כך שהקבוצה תמשיך להשקיע בתשתית ובטכנולוגיה וכמובן תיתן שירות טוב לצרכן כפי שעשתה בעבר.  כמשרד האמון על קידום התחרות בענף, אנו נבחן את השלכות העסקה על פיתוח התחרות ועל תרומתה לצמיחת הענף. 

העסקה עדיין דורשת אישורים מצד גורמי הרגולציה ועל פי הערכות שונות ימכור אלוביץ את אחזקותיו ב-012 סמייל וייתכן כי גם ב-Yes על מנת לקבל את האישורים. לא ברור מה יהיה עתידה של חברת יורוקום-נוקיה, נציגת חברת נוקיה בישראל, כיוון שהממונה על הגבלים עסקיים יצרה תקדים בעסקת פרטנר בו קבעה כי אילן בן דב יכול להמשיך להחזיק בשליטה בחברת סאני, יבואנית סמסונג, כך שקיימת סבירות לגזירה שווה.