החל מתאריך  ה-1 בפברואר 2011 יבוטלו קנסות היציאה ללקוחות חברות הסלולר, וביניהם גם למנויים הנמצאים בהסכמים קיימים, שבבעלותם עד 50 (חמישים) קווי טלפון (גם ללקוחות פרטיים וגם לעסקיים) מעתה, גם הם יוכלו לעבור מחברה לחברה באותה המתכונת של תשלום סמלי עבור הפסקת ההתקשרות: 8 אחוז מהחשבון החודשי הממוצע כפול מספר החודשים שנותרו למנוי בתקופת ההתחייבות עם החברה הסלולארית שלו. כזכור, ב – 1 בינואר 2011 נכנס לתוקף החוק האוסר על חברות הסלולר להכניס מרכיב של קנסות יציאה בהסכמים החדשים שלהן עם מנויים המחזיקים בבעלותם עד 100 (מאה) קווי טלפון (גם ללקוחות הפרטיים וגם לעסקיים).

 

 

בהתאם לחוק, חברות הסלולר תוכלנה לגבות אך ורק תשלום סמלי עבור הפסקת ההתקשרות – 8 אחוז מהחשבון החודשי הממוצע כפול מספר החודשים שנותרו למנוי בתקופת ההתחייבות עם החברה הסלולארית שלו. כמו כן, ייאסר על החברות לפרוע באופן מיידי את התשלומים שנותרו למנוי עבור המכשיר. בכך, תחויבנה החברות לאפשר למנוי שביקש לעזוב את החברה לפרוע את התשלומים שנותרו לו באמצעות עסקת אשראי בתשלומים (פריסה), ולא בדרך של פירעון מיידי, כפי שהן נוהגות כיום, פרקטיקה המהווה חסם מעבר משמעותי בין החברות. כאמור, חברות הסלולר הגישו בקשה לשר התקשורת משה כחלון שבה דרשו ממנו לדחות את מועד החלת החוק -אולם השר כחלון השיב בשלילה לבקשה זו.

 

בנוסף החל ב- 1 בינואר 2011 מחויבות החברות הסלולאריות לפתוח ללא תשלום כל מכשיר סלולר שנמכר על ידן בעבר כשהוא נעול לשימוש ברשת אחרת. משמעות ההחלטה היא כי לקוח יוכל לקחת מכשיר שהוא רכש ברשת אחת ולעבור איתו לחברה אחרת, מבלי שייאלץ להיות תלוי בחברה אותה הוא מבקש לעזוב, בצורך  לפרוץ, תמורת תשלום,  את אפיון הנעילה של המכשיר. עד היום עלות פתיחת SIM, משתנה מחברה לחברה אך עשויה להגיע עד לכ- 100 שקל בקירוב,  דבר שהיווה חסם תחרותי.

 

לדברי שר התקשורת משה כחלון: "המהלך יאפשר לצרכנים מעבר חופשי, ויסייע להגברת התחרות בשוק, שתתבטא בחסכון כספי משמעותי עבור כל לקוח ולקוח". מנכ"ל משרד התקשורת עדן בר טל מסר: "הקנסות היוו חסם מעבר משמעותי שפגע בתחרות ובצרכנים הפרטיים. לקראת כניסתן של חברות סלולאריות נוספות – וירטואליות ובעלות תשתית - המהלך יקבל משמעות גדולה עוד יותר".

 

בתמונה: שר התקשורת משה כחלון (צילום: יח"צ)