Nokia, השולטת ללא עוררין בשוק הסלולר הישראלי בכלל ובשוק ה-Smarphone במיוחד, מיהרה להגיב להכרזה של המפעילות הסלולריות על השקת אייפון בהשקת מכשיר הדגל של החברה, N97 שצפוי להתחיל להימכר אצל שלוש המפעילות נוקיה N97 - מכשיר מצוין ברשת ה-GSM בתחילת חודש אוגוסט. נתחיל בסיכום: אני מאוד אהבתי את N97 - מדובר על אחד המכשירים המתקדמים שיצאו בשנים האחרונות, כאשר בשילוב עם ממשק המשתמש (UI) הידידותי של נוקיה, יוצר מכשיר מצוין שמתאים למשתמשים שמצפים מהטלפון הנייד ליותר משיחות Voice, אלא משתמשים בו כמכשיר עבודה ליישומי יומן, מיילים, אינטרנט ואפילו קישור ישיר לרשתות חברתיות.

לפני מספר שבועות רעדו היסודות של שוק הסלולר הישראלי אחרי שבהפרש של שעה הכריזו פלאפון ואורנג' על מהלך מהותי למהלך העסקים של החברות: השקת iPhone 3Gs. לכל השחקנים היה ברור מאותו רגע שהשוק הסלולרי בישראל לא יראה אותו הדבר אחרי כניסת האייפון לשוק.תגובת המתחרות הייתה מהירה וכולם מיהרו להציג או להכריז על מכשירי מגע שיוצאים או צפויים לצאת לשוק הישראלי. ברור שהאייפון יחולל מהפכה בשוק הישראלי, ולו בשל העובדה שהמפעילות התחייבו למכור לפחות 300 אלף מכשירים בשנה, מה שצפוי להעמיד את מספר האייפונים בשוק הישראלי בתוך שלוש שנים על כמיליון (יותר מ-15 אחוז מהשוק).

זו הסיבה שהחיים של משווקי נוקיה בישראל לא צפויים להיות קלים. אומנם מתכנני Nokia N97 הכניסו לתוך המכשיר את כל היישומים המוכרים בשוק הסלולרי: מסך מגע, מקלדת מלאה, זיהוי תנועה, GPS, הורדת יישומים, חיבורים לאינטרנט ומה לא. אבל גם החיבור של כל אלה עם ממשק המשתמש של נוקיה, שיצרו את אחד המכשירים הטובים שיצאו בשנים האחרונות, מתמודד עם התחרות הקשה של האייפון.
סיכום כללי
נוקיה N97 הוא מכשיר מצוין. מתאים מאוד למשתמשים בעלי צרכים משמעותיים מהטלפון שלהם. גישה קלה ליישומים, אם כי הרבה מתוכם אינם מאוד שימושיים בשוק הישראלי וחסרים יישומים שמתאימים בעברית. מגבלה נוספת של המכשיר היא מחירו (מעל 100 שקל בחודש) שמראש מפנה אותו לקהל העסקי. למכשיר מערכת הפעלה סימביאן ומהירות העליה שלו גבוהה מאוד.


נוחות השימוש
המכשיר מצטיין בממשק המשתמש המצוין של נוקיה. ברגע שמקבלים את המכשיר בפעם הראשונה ומפעילים אותו, זה נראה כאילו כבר משתמשים בו שנים. הכל נמצא בדיוק היכן שאתה מצפה למצוא. השילוב בין מסך המגע למקלדת מצוין ומאפשר נוחות רבה במשלוח הודעות מייל, SMS או כל שימוש אחר בטלפון על שימושי המולטימדיה המרובים. עמוד הבית של הטלפון ניתן להתאמה אישית וניתן לבחור איזה יישומים יוצגו, כאשר בתמונה אחת ניתן לקבל את כל המידע המבוקש.

גלישה ואינטרנט
החיבור של המכשיר לחשבון מייל בנטויז'ן וב-Gmail לקח שניות ספורות. עדכנתי שם משתמש וסיסמא והמכשיר ביצע את כל הגדרות החשבון. אחרי פחות מדקה שני החשבונות היו פעילים. בחשבון ב-Gmail בוצע סינכרון אוטומטי של מיילים שנכנסו לחשבון, בעוד שבחשבון בנטוויז'ן המכשיר דרש בדיקה של השרת על מנת לבדוק אם יש עדכונים.  הגלישה באינטרנט הייתה מצוינת. ברגע שפותחים את המקלדת, המסך עובר לתצוגה רוחבית ומאפשר צפיה באתרי אינטרנט בצורה נוחה. היישומים אותם ניתן להפעיל בעמוד הבית לא ממש מתאימים למשתמש הישראלי. חדשות של סוכנות AP או של בלומברג לא באמת שימושיות לרוב המשתמשים. בנקודה זו צפוי אייפון להיות טוב הרבה יותר, כאשר כבר היום חברות וארגונים מפתחים יישומים שיפעלו באמצעות האייפון. נוקיה תהיה חייבת להוסיף יישומים בעברית על מנת להישאר במשחק. גם הבחירה במכשיר עסקי במהותו ביישומי רשתות חברתיות כמו פייסבוק, קצת בעייתי. למכשיר חיבור לחנות היישומים של נוקיה, Ovi, שמאפשרת הורדה של תוכנות, יישומים ומשחקים למכשיר.

מולטימדיה
למכשיר יש מצלמה איכותית 5 מגה פיקסל, עם עדשה של קרל זייס ופלאש פנימי. ההפעלה של המצלמה מאוד פשוטה. פשוט מזיזים את כיסוי העדשה הנמצא בצד האחורי של המכשיר והמצלמה עובדת. התמונות שצילמנו יצאו איכותיות מאוד ולמצלמה עשרות אפשרויות למצבי צילום שונים ושינויים. מהירות הצמצם הייתה קצת בעייתית, מה שגרם לטשטוש מסוים בחלק מהתמונות. למכשיר יכולות נוספות כמו שידור FM שמאפשר לשמוע מוזיקה במכונית תוך שידור לרדיו המותקן בה. הזיכרון הפנימי של המכשיר ענק: 32 גי'גה בייט וניתן להרחיב אותו באמצעות כרטיס זכרון. איכות שמיעת המוסיקה גבוהה בזכות זוג רמקולים סטרואופוניים שמותקנים במכשיר.

סוללה
גם אחרי שימוש מסיבי במכשיר ביישומים עתירי סוללה, היא החזיקה שעות ארוכות. גם בדיבור הסוללה לא בזבזנית ומאפשרת שעות ארוכות של דיבור והמתנה לשיחות.

איכות קול ושמע
איכות הקול והשמע של המכשיר גבוהה. גם בתנאים קשים של תחנת רכבת הומה הצלחנו לשמוע היטב את השיחה ונשמעו בצד השני בצורה טובה.

עמידות
המכשיר בנוי יפה עם גימור איכותי ומקצועי. הבעיה היחידה היא מסך המגע, שכמו דומיו סובל מעדינות קלה בפעילות ומחייב שמירה בנרתיק או תיק מותאם על מנת שלא יקבל שריטות או מכות.

מחירים
סלקום: מחיר באתר 112.50 כפול 36 תשלומים. החזר מירבי 102.50 כפול 36 תשלומים (למדברים מעל 399 שקל בחודש)
פלאפון ואורנג': טרם נקבעו מחירים.

  • מה בקופסה ?
  • טלפון
  • סוללה
  • מטען
  • דיבורית אישית (מורכבת משני חלקים)
  • כבל USB
  • CD תוכנת סנכרון
  • מטען שקע מצת
  • חוברות תפעול
  • עט סטיילוס