ניתוח שערך ברוקר הביטוח הבינלאומי Howden: מעל 80 אחוז מהפריצות והתקפות מונעות גישה על חברות עסקיות בישראל נובעים ממניעים אידיאולוגייםshaysimkin7314

הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא אחד הגורמים המרכזיים לניסיונות פריצה, התקפות Ddos ופעילות סייבר כנגד חברות עסקיות ישראליות. על פי מחקר שערך ברוקר הביטוח הבינלאומי Howden, מעל 80 אחוז מניסיונות הפריצה ומניעת הגישה מבוצעים על ידי קבוצות המונעות מבסיס אידיאולוגי ומחפשות לפגוע בעסקים ישראליים. 

לדברי שי סימקין, מנכ"ל האודן ישראל ומוביל תחום סייבר בהאודן העולמית: "יש להבדיל בין לוחמת סייבר שמופעלת על אתרי ממשל, גופים פיננסיים ותשתיות קריטיות, שמאחוריה עומדים גופים ממשלתיים, צבאיים או מודיעיניים לצד האקרים אידיאולוגיים, לבין התקפות על חברות עסקיות, שמבוצעות בעיקר על ידי קבוצות הפועלות על בסיס אידיאולוגי".

מהמחקר עולה עוד כי הסבירות של אתר אינטרנט ישראלי בסיומת co.il להיות מותקף בהתקפות סייבר, גבוהה פי חמש מאשר אתר אינטרנט ישראלי בסיומת com. במקביל, אתרי אינטרנט שבכתובת שלהם יש סממנים ישראליים, חשופים הרבה יותר להתקפות אידיאולוגיות. אתרים במדינות שאינן מושפעות מפעילות על רקע אידיאולוגי, נמצאים בסיכון נמוך משמעותית.

סימקין מוסיף: "האקרים שפועלים על מנת לאתר מספרי כרטיסי אשראי, כתובות מייל או ביצוע סחיטה כספית, לא מתמקדים דווקא באתרים ישראליים אלא פועלים בכל העולם. מבחינתם, כל מאגר מידע הוא יעד. פעילות ההאקרים הפועלים על רקע אידיאולוגי מופנית כלפי ישראל ומספר מצומצם יחסית של מדינות והם אינם מחפשים בהכרח מספרי אשראי או כתובות מייל, אלא עיקר המטרה שלהם היא שינוי תוכן או מניעת גישה. במקרים רבים, רמת ההתקפה שלהם לא גבוהה וניתן להתמודד איתה באמצעים טכנולוגיים".

Hacktivism הוא השימוש בטכנולוגיה כדי להביע מחאה , אבל זה גם מהווה איום מסוכן שכבר גרם לנזק רב לקהילת ה-IT ולכלכלה בכלל. כל קבוצה מאופיינת בדרכים שונות של פריצה , מניעים שונים, ובאמצעים שונים בשימוש.

קבוצות של hacktivists אחראיות להתקפות מסוג מניעת השירות, גניבת מידע , הפרת נתונים, השחתת אתרי אינטרנט ומעשים אחרים של חבלה דיגיטלית. הם פועלים באמונה שבאמצעות השימוש בכלים הטכניים זה אפשרי להגיע לתוצאות דומות לאלה המיוצרים על ידי פעילות רגילה של מרי ואי ציות פוליטי. הזמינות והקלות של השימוש בכלי זה הגבירו את המוטיבציה והתדירות של התקפות הhacktivists מנקודת מבט של אבטחת מידע הסייבר אקטיביזם מהווה סכנה לחברה בדיוק כמו כל פשעי אינטרנט אחרים.